DiniErk
Aydın Karacasu’nun 80 hane 315 nüfuslu Dikmen Mahallesi İmamı Hikmet Şen, hayata geçirdiği olağanüstü projelerle hem mahalle sakinlerinin gönlünü kazandı hem de ülke çapında tüm imamlara örnek oldu.

İlçe kaymakamlarından ve Diyanet İşlerinden birçok kez başarı belgesi ile ödüllendirilen insan ve hayvan dostu, çevreci, kitap kurdu İmam Şen, 2018 yılında da yılın imamı seçilerek örnek davranışlarıyla ülke çapında adından söz ettirmeyi başardı.

İlk görev yeri olan Karacasu’nun Babadağ eteklerine kurulu Dikmen Mahallesine 15 yıl önce atanan Sivaslı, evli ve iki çocuk babası 45 yaşındaki İmam Hatip Hikmet Şen, Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza attı.

Göreve başlar başlamaz kendisini ziyarete gelen mahalle sakinlerinden, verdiği cenaze yıkama, mevlit okuma, nişan, nikah, defin gibi işlemlerden hiçbir şekilde para talep etmediğini ancak viraneye dönen cami ve minaresinin onarılması için malzeme desteği vermelerini isteyen İmam Şen’in, köylülerle imece usulü yaptığı sayısız hizmetlerle ünü ilçe sınırlarını hatta il sınırlarını aştı.

İMECE USULÜ CAMİYİ ONARDI

Caminin akan çatısı, kırık dökük kapılarından dökülen duvarlarına ve yıldırım düşmesi sonucu yıkılan minaresine varana dek devletten tek bir kuruş yardım almadan yenileyen İmam Şen’in ise en güzel projesi ise ibadet yeri olan caminin bir köşesini kütüphane ve internetle donatarak mahallenin hizmetine sundu.

YILIN İMAMI SEÇİLDİ

Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önceki yıl Aydın’da yapılan Türkiye geneli proje yarışmasında da 15 proje ile katıldığı yarışmadan birinci gelen İmam Şen, 2018 yılında da yılın imamı seçildi. Türkiye genelinde camide kütüphane açarak bir ilke daha imza atan Şen’in Proje yapmak ve hayata geçirmek konusunda da eline su dökecek imam yok.

KARANLIĞA BİR MUM YAK

Kitap okumayı çok sevdiğini ve ortaokuldan bu yana kitap biriktirdiğini söyleyen kitap kurdu Şen, camiye kütüphane kurmak fikrini hayata nasıl geçirdiğini anlattı. Sosyal medya ve ulusal gazetelere ilan vererek kitap bağışı yapmak isteyen kitapseverlere seferberliğe çağıran Şen’in bu çağrısı ülke çapında yankı uyandırdı. Ülkenin her yerinden kitap bağışlayan vatandaşların yardımları ile köy camisinde bir kütüphane köşesi açmayı başaran Şen, “Karanlığa bir mum yak sloganıyla başlattığım kampanya o kadar büyük ilgi gördü ki, 81 vilayetten herkes koli koli kitap gönderdi. Kendi kitaplarımı da camiye bağışladım. Şu anda 3 bin 500 adet kitap var. Dergi ve gazete hariç, kaynak kitabından tutunda her yaşta bireyin okuyabileceği geniş bir kütüphaneye sahibiz. Şu anda Aydın dahil hiçbir camide böyle bir kütüphane yok” dedi.

İLKLERE İMZA ATTI

Şen’in yaptıkları bununla sınırlı değil. Yaptıkları saymakla bitmeyen köyün imamı Şen'in örnek teşkil eden hizmetleri ile Türkiye çapında yayınlanan Diyanet Dergisinde de habere konu oldu. Aynı zamanda hayvan ve insan dostu çevreci kişiliği ile mahallenin gönlünü çoktan fethetmiş olan imam, tiyatro ekibi dahi kurmasıyla da sanata verdiği önemle de dikkatleri üzerine çekti.

KADINLAR GENÇ KIZLAR PROGRAM SUNUYOR

Kadınlara yönelik cenaze yıkama kursu açıp sertifika veren İmam Şen, kış aylarında kadınlara gençlere camide kurslar vererek kuran okumayı öğretti. Kadınlar ve gençler kış aylarında televizyon başında vakit geçirmek yerine camide dini bilgilerle donatılıyor. Köyde kuran okumayı bilmeyen insan yok neredeyse.

YAPTIKLARI SAYMAKLA BİTMEZ

Çocuklara, sinema, müze, yüzme havuzu, pikniğe götürüp uçurtma şenlikleri gibi çeşitli aktiviteler yaparak çocukların da gönlünü fethetti. Çocuklara güzel ahlaklı erdemli bireyler olmayı öğreten İmam Şen, aynı zamanda köylüye dayanışmayı öğretti. Parası olan parasıyla, parası olmayan da emeğiyle katkı koyuyor. Orman Şefliğinden temin ettiği fidanları çocuklarla dikerek çevre bilinci oluşmasına da katkı sağlayan Şen, dayanışmanın yardımlaşmanın da en güzel örneğini sergiliyor.

MAHALLENİN GÖNLÜNÜ FETHETTİ

Mahalleliye kendisini o derece sevdiren Şen, iki yıl önce kızının eğitimi nedeniyle tayin istediğinde mahalle sakinleri Müftülüğe giderek karşı çıkmış. Mahalle sakinlerine yediden yetmişe hayvan sevgisi, çevre bilinci aşılayan İmamın en büyük yardımcısı ise eşi Şükran. Fikir ondan uygulamak imamdan. Caminin temizliği bakımı her şeyini imam bizzat kendisi yapıyor.

KÖYLÜYE DAYANIŞMAYI ÖĞRETTİ

İmam Hatip görevine başlamadan önce inşaat ustası olarak çalıştığını anlatan Şen, “Vatandaşa, ‘dini hizmetlerde hiçbir şekilde bana para vermeyin. Maaşım bana yeter’ dedim. Caminin ne ihtiyacı varsa onlar malzeme getirdi. İnşaat işleri elimden geldiği için caminin müştemilatını kendim yaptım. Isıtmalı halı döşettik. Güneş enerjimizi kurduk. Çökmüş çatıyı onardım. Yıldırım düşmesi sonucu yıkılan minaremizi yeniden inşa ettik. Sponsor desteği ile bilgisayar, yazıcı alıp internet bağlattım ve çocuklarımızın gençlerimizin hizmetine açtım. Camiler arası kuran kursu okuma yarışmasında benim yetiştirdiğim öğrenci birinci geldi. Aydın genelinde ilkleri yapmayı başardık. İmece usulü yaptık. Şimdiye kadar dini etkinliklerde kadınlar hiç program sunuculuğu yapmamış. Kadınlarımızı genç kızlarımızı program sunuculuğu yaptırıyorum. Ramazanda davulcu tutmuyoruz. Gençlerimizden her gün birisi davul çalıyor. Gençlerimize namaz kıldırıyor, ezan okutuyorum. İlahiler okuyorlar. 15 yıldır buradayım. Hiçbir zaman evimde iftar açamadım Ramazanda. Her akşam cami bahçesinde kocaman sofra kuruyoruz. Gençlerle çocuklarla birlikte iftarımızı açıyoruz. Herkes bir şeyler getiriyor evinden” diye konuştu. Tüm bu hizmetlerde en büyük payı olan eşi Şükran ve kızının da desteklerini göz ardı etmeyen imam Şen, yeni projelerle adından söz ettirmeye devam edecek.  Mahalle sakinleri de yaptıkları saymakla bitmeyen imamları Hikmet Şen’den çok memnun olduklarını ifade ederek "imamımıza dokunmasınlar" dedi.

GÜLAY ÖZTEKİN

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor