DiniErkGözü doymayan Suudi Krallığı Kabe-i Muazzama'yı devasa binaları altında bırakmak için elinden geleni ardına bırakmıyor.

Önce Zamzam Tower ve Saat Kulesi ile otelciliğe hız veren, sözde Mescidi Harem'i genişletme çalışmaları adını vererek Harerm'i gölgede bıraktığı çalışmaları ile dev binaları diken Suudi Kraliyet ailesi bu kez de farklı bir projeye onay vermeye hazırlanıyor.

Son olarak tavanında haç işareti olan Hilton otelinin açılışının yapıldığı Mekke'de bu kez Ömer Dağı'ndaki alana devasa bir otel ve alışveriş merkezi yapmaya başlanılan Mekke'de Kabe-i Muazzama iyice gölgede kalacak.

Ömer Dağı Konaklama ve Alışveriş Tesisleri adıyla yapımına devam edilen projede doğrudan Kabe'ye bakan bir binanın projeye eklenmesi için yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınabilmesi için hazırlıkların bitmesini beklendiği öğrenildi.

161 metrelik bir yüksekliğe, 400 metrekareden daha büyük bir alana sahip olan ve Kabe'ye bakacak olan 200'den fazla kişiye ev sahipliği yapabilecek şekilde yeni bir bina projesi hayata geçirilmeye çalışılıyor.


Harem’i çevreleyen 5 dağdan biri olan Ömer Dağında 245.000 m² lik bir alan üzerinde yapılması planlanan proje, 35-50 kat arasında değişen apartman ve otel binalarını içermektedir.


Yeni Haremeynn Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ve Ulu Cami arasındaki eksende yer alan site yeni bir lüks otel ve Mekke'nin merkezinde servisli apartman kompleksi olarak yapılıyor.

Geleneksel Arap mimarisinden esinlenens itenin büyük bir bölümünü kaplayan tüm oda ve dairelerin tamamının her ziyaretçi için ana odak noktası olan Kutsal Kabe'ye olan manzaraları en üst düzeye çıkarması olarak belirtiliyor.

Tüm odaların,  Ulu Cami ve Kutsal Kabe'yi doğrudan görmesi ile burada kalacak olanların odalarından çıkmadan dua ve tefekkürde bulunabileceği iddia ediliyorHaber : DiniErk Haber / Özel

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor