DiniErk
DiniErk


Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) “Geleneksel İslam Sanatları Sergisi”nin ikincisi, Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde (Saray Koleksiyonları Müzesi) açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, Vakfımız bünyesinde toplumumuzun bütün kesimlerine yönelik vermiş olduğu sosyal ve kültürel eğitim faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM)’in İslam Sanatları Sergisi gibi sanata ve sanatçıya dokunan güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyledi.

Sanatı, insanın kâinat gibi mükemmel bir eser karşısında hissettiği içsel duygunun dışa yansıması şeklinde tarif eden Polat, “İslam sanatları; ebru, hat, tezhip, minyatür aslında bizim ruhumuzun, inancımızın, geleneğimizin sanatlarıdır. Bunu seküler bir dünyada, gerçekten her şeyin dünyevileştiği bir dünyada yeniden insanların ruhuna takdim etmek, kadim geçmişimizin izinde canlı tutmak ihya etmek son derece önem arz ediyor” şeklinde konuştu.


Geleneksel sanatların kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğunu ve dünya durdukça da bu önemini yitirmeyeceğine dikkati çeken Polat, şöyle devam etti:

“Belki de gün geçtikçe değeri daha da artacak ve bütün insanlığın gönlünde ma’kes bulacaktır. Ecdadımızın medeniyetlerini inşa ederken ortaya koyduğu sanatlar o kadar sağlam temellere dayanmıştır ki, Selçuklunun, Osmanlının inkırazından asırlar geçmesine rağmen sanatlarımız dimdik ayakta durmakta ve gün geçtikçe revaç bulmaktadır. Hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki İslâm anlayışında en yüce sanatkâr Allah’tır. O’nun yaratması da güzellik ve mükemmelliğin tecelli etmesidir. Bugün burada her biri birbirinden kıymetli eserler üzerinden bu tecellinin yansımalarına müşahede ediyoruz.”

Sergide 200 eser yer alıyor

13 Kasım’a kadar sanatseverlerin ilgisine sunulan sergide; tezhip, hüsn-i hat, çini, minyatür, cilt, katı’, geometrik desenler ve ebru gibi toplamda 8 farklı sanat dalında 50 öğrenci ile 8 sanat hocasının yaklaşık 200 eseri yer alıyor.

TDV KAGEM sanat eğitmenleri ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları eserlerden oluşan sergi 8-13 Kasım tarihleri arasında pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Karma sergide; TDV KAGEM sanat eğitmenlerinden Mehmet Karslı, Semra Ata, Bekir Er, Gülay Arkün, Mine İnan, Gülten Aslantaş, Nuray Metin, Filiz Şenol, Rabia Nalkesen ve öğrencilerinin eserleri yer alıyor.

Programda ayrıca KAGEM Ney eğitmenlerinden Neyzen Tuba Alagöz’ün ney dinletisi de açılışa renk kattı.

‘Geleneksel İslam Sanatları’ sergisinin ilki, 21-25 Ekim tarihleri arasında Ankara Milli Kütüphane Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunulmuştu.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor