DiniErk
DiniErk


Diyanet İşleri Başkanlığı ilk kez hac kaydı yaptıracakların bundan böyle müftülüklere gitmeyeceklerini , e-devlet şifresi girdikleri e-devlet üzerinden ya da kurumun hac.gov.tr adresindeki ilgili sayfadan kendi imkanlarıyla hac ön kaydının yapılacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 11 -13 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olan kayıtlar öncesi 2020 yılında ilk kez hacca gidecek olan vatandaşları uyararak "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği İl ve İlçe Müftülüklerinde ÖN KAYIT kesinlikle YAPILMAYACAKTIR." denildi.

Hacca gitmek için İlk Defa Kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar ilk önce Al Baraka Türk, Halkbank, Kuveyt Türk, Ptt Bank, Türkiye Finans, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım bankalardan birine (İnternet bankacılığı (PTT Bank hariç) veya şubelerinden) 25.-TL ön kayıt ücretini yatıracak.

Ön kayıt ücretini yatıran vatandaşlar Başkanlığın “www.hac.gov.tr” adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla veya doğrudan e-devlet sistemi üzerinden ön kayıtlarını BİZZAT KENDİLERİ yapacak veil ya da ilçe müftülüklerine GİTMEYECEKLERDİR

İlk kez hac ön kaydı yapan vatandaşlar BİZZAT KENDİSİ kaydını oluşturduktan sonra Kontenjan belgesini alıp muhafaza edecektir.

2020 yılı hac Kuraları 9 Ocak 2020 perşembe günü saat 10:da çekilecek.

Kesin kayıtlar 13-24 ocak 2020 tarihlerinde yapılacaktır

Ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlere ön kayıt ücreti iade edilmeyecektir. 

2019 yılında kuraya girmiş olup hacca gidemeyenlerin, kayıt güncelleme işlemleri Başkanlık tarafından yapılacaktır.
KAYIT SIRASINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya aralarında hiçbir akrabalık bağı olmayanların, istemeleri halinde 5 kişiyi geçmemek üzere grup halinde kur’aya girme talepleri kabul edilecektir.

Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olanlar, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte; mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar ise müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapmaları gerekmektedir.

Hacca götürülmek istenilen 0 - 12 yaş aralığındaki çocukların, ebeveynleri ile birlikte ön kayıtlarının yapılmış olması gerekmektedir. Çocuklardan da ön kayıt ücreti alınacaktır.

Ayrı ayrı yerlerde ve tarihlerde farklı hac konaklama türlerinde müracaat eden eş veya akrabaların bilahare mahremiyet birleştirilmesi yönündeki istekleri karşılanmayacaktır.

Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve ön kayıt ücreti de iade edilmeyecektir.

Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “www.hac.gov.tr” internet adresinden kontrol edebilecekler; kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, kayıt süresi içerisinde e-Devlet sistemi üzerinden veya ilgili müftülüklerden bilgilerini düzelttirebileceklerdir.

Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve kayıt süresi bitiminden sonra konaklama türü değişikliğine izin verilmeyeceği için hacı adayları; aşağıda belirtilen hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığı ve tahmini hac seyahat sürelerini de dikkate alarak mutlaka işaretleyeceklerdir.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde (11 Kasım - 13 Aralık 2019) müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

Hac Ön kaydı yapmak için tıklayınız ( Kayıtlar 11 Kasımda açılacaktır)

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor