DiniErk
DiniErk


Türkiye Milli Kültür Vakfının (TMKV) 50. yılı kutlamaları kapsamında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Hz. Peygamberin (asm) Veda Haccı Hutbeleri" başlıklı sempozyum tamamlandı.

Veda Hacci’nin ve Veda Hutbesi’nin bütün yönleriyle ele alındığı sempozyum 2-3 Kasim 2019 tarihinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçeklestirildi.

Sempozyumda konuşan, TMKV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ vakfın Türkiye'nin ilk vakıflarından olduğunu belirterek, kültürün ve milli değerlerin korunması için 50 yıldır aralıksız çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Tuğ, "Peygamberinin veda hutbelerini ele alarak İslam'ın sosyal hayatta ne gibi kültürel yapılara sahip olduğunu gösterebilme gayretindeyiz. Tebliğlerle bu mesajları anlamaya çalışacağız." diye konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da etkinliğin kültürün korunması adına önemli bir çalışma olduğunu kaydederek, belediye olarak bu alanlarda her zaman destek sunacaklarını söyledi.

Dünyaca ünlü 37 hattat ve 26 süsleme sanatçısının, Veda Hutbesi’nden seçilen metinleri hat ve tezhip sanatlarının en güzel örnekleriyle birleştirerek ortaya çıkardıkları eserler 50. yil etkinliklerinin sanat yüzünü oluşturuyor.

Sempozyum boyunca sergilenerek ziyaretçilerin beğenisine sunulan olan bu eserlerden tıpkıbasım suretiyle hazırlanan levhalar katılımcılara ve ziyaretçilere verildi.

Yine bu faaliyetler kapsamında özel olarak hazırlanan, Veda Haccı’nı gün gün çeşitli ayrıntılarıyla anlatan ve Veda Hutbesi’nin en geniş versiyonlarından birini içeren bir kitap da sempozyum boyunca ziyaretçilere hediye edildi.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor