DiniErk
Osmanlı İmparatorluğuna dil uzatan Lübnan Cumhurbaşkanı'na kendi halkı tepki gösterdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, 1 Eylül tarihinde twitterdan yaptığı paylaşımda Osmanlı'yı "terör devleti" olarak nitelendirmişti.

Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde, Lübnanlılar ellerinde Türk bayraklarıyla, Aoun'un bu hakaretine cevap veriyorlar.

Gösteriler sırasında bir Lübnanlı, "Herkes şunu bilsin, Ortadoğu'ya ve Lübnan'a ilk demiryolunu inşa eden Osmanlı Devleti'dir. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; Osmanlı işgal devleti olsaydı şuan Fransızca yerine Türkçe konuşurdun." diyerek Aoun'a sert göndermelerde bulundu.

Sözlerine devam eden Lübnan vatandaşı, "Osmanlı bizim ecdadımızdır. Okullarımızı, mabetlerimiz ve Kur'an kurslarımızı inşa ettiler. Onlar işgalci değiller. Kaderin cilvesine bakın, şu an hükümetimizin oturduğu İçişleri Bakanlık Binası'nı Osmanlı inşa etmiştir." ifadelerini kullandı.

NE DEMİŞTİ

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Osmanlı'yı "terör devleti" olarak nitelendirdi.

Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı sırasında Lübnanlılara yönelik ayrımcı politikalar izlendiğini savunan küstah cumhurbaşkanı, Fransızlar sayesinde yeni bir döneme geçildiğini söyledi.

Michel Aoun, "1. Dünya Savaşı'nın bitimi, Osmanlıların hezimeti ve Fransız nüfuzuyla birlikte tarihimizde yeni bir döneme geçildi. 1920'de büyük Lübnan'a ulaştık ve bağımsızlığımızı kazandık" ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere 1920 ile 1946 yılları arasında Lübnan Fransızların yönetiminde kaldı.

Fransızlar, Lübnan'dan ayrılsa da ülkede devlet dairelerinde tabelalar Arapça ve Fransızca.

Cadde ve sokak isimlerinde de Fransızların izleri hakim.

Osmanlı'nın ardından ülkede kurulan Fransız hakimiyeti, yeni doğan çocukların isimlerinde de kendisini hissettiriyor. Öyle ki; ülkenin Cumhurbaşkanı'nın adı Michel...

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor