DiniErk


Ekmek israfı sonunda muhtarı da çileden çıkardı ve Sultangazi'li muhtar ekmek israfı olmaması için mahalle halkını uyardı

Sosyal medya hesabından ekmek israfın yapılmaması için mahalle halkını uyaran Sultangazi Ellinci yıl Mahalle Muhtarı Emrullah Özdemir "Ekmeklerimizi lütfen israf etmeyip, çöpe atmayalım" dedi.


Mart 2019 yerel seçimleri ile birlikte Sultangazi Ellinci Yıl Mahallesine muhtar olan Emrullah Özdemir dur durak bilmeyen çalışmalarıyla kısa sürede mahalle halkının gönlüne taht kurarken bir yandan da daha modern, daha çağdaş ve daha çevreci bir mahalle için çalışmalarını geceli gündüzlü sürdürmeye çalışıyor.

Mahallede bulunan yardıma muhtaçların tespitinden mahalle esnafının dertlerine kadar herkesle yakından ilgilenmeye çalışan muhtar Emrullah Özdemir, mahallenin sokaklarına gelişigüzel atılan, ağaçlara, duvarlara ya da yol kenarlarına atılan ekmeklerin çevreye zarar verdiğine değinerek "onca fakir fukara varken ekmek israfının da had safhaya ulaşmasının anlamsızlığına" vurgu yaparak vatandaşları "israfa dur" demeye davet etti.Sosyal medya hesabından ve SMS'lerle "Değerli 50.Yıl Mahalleli Hemşehrilerim
Yüce Rabbimizin, bizlere faydalanmamız için verdiği en önemli nimetimiz olan Ekmeklerimizi lütfen israf etmeyip, çöpe atmayalım.Gerekli hassasiyeti göstermenizi rica ederim" diye çağrıda bulunan Özdemir yakında Belediyeye götüreceği bir teklifle, ekmeklerin bir yerde toplanabilmesi için mahallenin önemli yerlerine kutu koydurmak için bir çalışma içine girmeyi düşündüğünü belirterek şunları söyledi.

“Üzülerek ifade ederim ki nimetlerin sultanını israf ediyoruz, soframızın baş tacını israf ediyoruz. Ekmekleri çöpe atıyoruz, dünyayı bırakın mahallemizde bile bir dilim ekmeğe muhtaç insanlarımız var.  Dünyanın muhtelif yerlerinde açları haberlerde duyuyoruz ama mahallemizde bir dilim ekmeğe muhtaçları da bizler görüyoruz. Bir yandan ekmek fırınlarından kucak dolusu ekmek alıp, halk ekmek bayilerinde kuyruğa girip ekmek alırken aynı bayinin yanına bayat ekmekleri asıyoruz. Yollara oraya buraya atıyoruz. Temizlik işçileri sağa sola asılan bu ekmekleri toplamıyor ama Çevre kirliği bir yana, ortalıkta çirkin bir görünüm oluşuyor.

Yüce Allah (c.c.) ayeti kerimesinde buyuruyor ki; “ Yiyiniz İçiniz Ama İsraf Etmeyiniz Muhakkak ki Allah İsraf Edenleri Sevmez”. Kainatın sevgilisi ise hadisi şerifinde; “ ekmek yerin ve göğün bereketindendir ekmek nimetini israf eden kavimlerin açlık ile imtihan edileceğini bize bildirmiştir Resulü Ekrem (s.a.v.) bizler açlıkta imtihan olmadan önce ekmeğimizin kıymetini bilelim.

Düşününüz, 2-3 lokma daha ekmek bulup bir gün daha yaşam mücadelesi veren bir dünyada, ekmek israfının önüne geçmek zorundayız. Yiyin için ama israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez. Bir lokma ekmek bile çöpe gitmemesi lazım. Fakir, zenginin israf ettiği ölçüde aç kalır. İsraf etmeyeceğiz. Ekmek bizim için başka bir şey, başka bir değer. Biliyoruz ki ekmek bir alın teri olarak bilinir. Nimet olarak bilinir. Yine paylaşmanın ve bereketin adı; ekmek. Büyük bir nimet. Günde 3 milyon ekmek çöpe gidiyorsa İstanbul’da, bir lokma ekmek bulup, bir gün daha yaşam mücadelesi veren insanları hatırlamak lazım. Çocuklarımız lütfen bunu öğretelim. Bu büyük bir ekonomik kayıptır.

Mahallemde sokaklarda gezerken baktım ki ekmekler hep çöplerde bizde böyle. Buna bir son vermenin yolu halkı bilinçlendirmek, ekmek israfını önleme konusunda Belediyemizle koordineli bir çalışma yaparak mahallemize konulan cam artığı, elbise toplama kutuları gibi kutular koyarak bayat ekmek toplama kutusu yaptırmak istiyoruz. Böylece toplanan ekmekleri de civardaki süt üreticilerine verilmesini sağlamayı düşünüyoruz."

Dinierk Haber / Özel

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor