DiniErk
Filistin ile dayanışma içinde bulunan Norveç, başkenti Oslo'da İsrail ürünlerini yasakladı

"Her gün kendi topraklarının yasadışı işgaliyle uğraşmak zorunda olan Filistin halkı, uluslararası ilgiyi ve desteği hak ediyor."

Norveç'in başkenti Oslo yetkilileri geçtiğimiz günlerde İsrail'in yerleşim mallarını ve hizmetlerini yasaklama kararı aldı

Yasak, Oslo'nun yeni seçilen Belediye Meclisi tarafından onaylanan yeni kabul edilen 2019 planının bir parçası olarak geliyor.

Kurum şu anda Sosyalist Sol (SV), Çalışma ve Yeşil partiler tarafından yönetiliyor.

Ülkedeki son yönetim, İsrail’in ve Norveç’teki sağcı müttefikleri için “Filistin haklarını destekleyen hesap verebilirlik önlemlerini bastırmak” konusunda büyük çabalara rağmen gerçekleşti.

Diğer beş yerel belediye, bir ilçeye ek olarak Norveç'te İsrail ürünlerini de yasakladı.

Yeni kararı kabul ederek, Oslo Belediye Meclisi, "işgalci gücün izni altında faaliyet gösteren şirketler tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak işgal edilen topraklarda üretilen mal ve hizmetleri" dahil etmemeyi taahhüt etti.

BDS hareketine göre, bunun nedeni, bu yasakların "İsrail'in yasadışı yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren İsrailli ve uluslararası şirketler" arasında farklılık göstermemesidir. Konuyla ilgili resmi bir açıklamada, Oslo Belediye Konseyi grubunun Oslo bölümünün lideri Sunniva Eidsvoll şunları söyledi:

"Her gün kendi topraklarının yasadışı işgaliyle uğraşmak zorunda olan Filistin halkı, uluslararası ilgiyi ve desteği hak ediyor."

Ayrıca, insan haklarına ve uluslararası yasalara uyulmasının güvence altına alınmasının küresel bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Eidsvoll, "Oslo Belediye Meclisinin, şehir tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin yasadışı bir Filistin işgalini veya diğer bölgeleri işgal etmesini desteklemesini önlemek için adımlar attığı için gurur duyuyorum" dedi.

BDS yetkilileri, Avrupa kampanyaları koordinatörü Alys Samson tarafından yayınlanan bir bildiriyle son hareketi memnuniyetle karşıladı.

“Oslo Belediye Meclisi tarafından atılan yasal ve ahlaki açıdan sorumlu bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Yerel konseyler baskı altında olduklarını gösteriyor ve ulusal hükümetlerin eylemsizliğine rağmen yolunu açmaya devam ediyor” dedi.

Samson, "İsrail’in yasadışı yerleşim yerlerinden mal ve hizmet yasağı, devlet kurumlarının İsrail’in apartheid rejimi, yerleşimci sömürgeciliği ve işgal rejimleriyle olan karmaşıklıklarını kesmek zorunda kalmaları gerektiği" şeklinde konuştu.

Belediye meclisinin hareketi, Birleşmiş Milletler Filistin topraklarındaki insan hakları konusunda bağımsız bir uzman olan Michael Lynk’in,  İsrail’in 52 yıllık yasadışı işgalini sona erdirmek için bir adım olarak tüm İsrail’li yerleşim birimlerinin yasaklanması çağrısında bulundu .

Mariam Nabbout / Twitter

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor