DiniErk
29 Mayıs Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Çollak “Kur’an-ı Kerim Kişinin hem Dünyasını ve Hem de Ukbasını İmar Eder” Dedi. 4- 6 yaş çocuklardan oluşan Mehter Takımı izleyenleri heyecanlandırdı.

Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri kapsamında Sinop il Müftülüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile Sinop Kültür Merkezinde “Kur’an-ı Kerim’i Oku, Anla ve Yaşa” konulu konferansı ve şehitlerimize dua programı gerçekleştirildi. Sinop İl Müftülüğü 4-6 yaş öğrencilerin Mehter Takımının yapmış olduğu gösteri izleyiciler tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sinop İl müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Yusuf Sözen ve Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk’ün Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile devam etti. Programın açılış konuşmasında İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “ Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Fatır Suresinde “Ey insanlar! Siz Allah'a muhtaçsınız, Allah ise müstağnidir, övülmeğe layık olandır.”buyurmaktadır. Dolayısıyla insan varlığını Allah’a muhtaçtır. O’nun sevgisine, O’nun verdiği nimetlere muhtaç olan bizleriz. Sevmeye,sevilmeye,O’nunla irtibat kurmaya O’nun vahyine ihtiyaç duyar. Kur’an-ı Kerim yaratılanı en iyi bilen alemlerin rabbi olan Allah’ın insanlığa sunduğu bir kılavuzdur. Ona değer katan davranışlarını değerlendiren, insanın hayatını doğumundan ölümüne kadar programlayan ilahi bir reçetedir. Kur’an-ı Kerim insanı yerde sürünmekten, yerden ayağa kaldırır. Kur’an-ı Kerim uyuma ve uyutma kitabı değildir. Güzel sözleri ile insanları efsunlayan bir kitap değildir. İnsanı ayağa kaldıran dirilik ve canlılık veren bir kitaptır. İşte bu güzel kitabımızı güzel okuyan hocalarımız yoğun programlarına rağmen bizleri kırmayarak bizlerle beraber oldular. Tüm Sinoplular adına hocalarımıza teşekkür ediyorum ve tekrar hoş geldiniz safalar getirdiniz “ dedi.

Kur’an-ı Kerim’i Oku, Anla ve Yaşa konulu konferansı sunmak üzere kürsüye gelen 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Çollak “Şu kadar çalışmalarımız neticesinde oluşan bilgi ve birikimlerimizi sizlerle paylaşalım, müzakere edelim diye geldik” diyen Dr. Çollak sözlerine şöyle devam etti. “ Bizi yoktan var eden Cenab-ı Hak bizi en donanımlı, en mükemmel bir şekilde yaratmış ve en sevdiği varlık olarak görmüştür. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde “Ben Ademoğluna kat kat ikramda bulundum” buyurur. İkramlardan birisi şerefli olarak nitelediği varlık olan insana vicdan vermiştir. Bu da Rahman ve Rahim sıfatının bir tecellisi ve bizi yalnız bırakmadığının bir delilidir. Diğer ikramlarından bir tanesi de akıldır. İnsanlara doğruyu, yanlışı, güzeli ve çirkini ayırt edebilmesi için bu nimeti ikram etmiştir. Bu vicdan ve akıl nimetiyle birlikte hem dünyasını ve hem de ukbasını imar etsin diye en büyük değer yargısını yani Kelam-ı Kadim’ini göndermiştir. Rasülüllah (sav) Efendimiz buyurdular ki “Ey eshabım! Ümmetim içinde Allah ehli olanlar var” siz bilir misiniz diye sordular Eshabı Kiram “Allah ehli kimledir Ya Rasülallah? “dediler.Rsülüllah (sav) Efendimiz “ Allah ehli Kur’ân ehlidir.” Buyurdular. Nasıl Kur’an ehli olunur. Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okumayı öğrenince Kur’an okuyucusu olur. Ezberlediği zaman Hafizul Kur’an olur. Kur’an-ı Kerim ilmini öğrendim (kıraat ilmi,tecvid,arapça) Alimül Kur’an olur. Öğrendiklerimizi insanlara öğretmeye başladığımız zaman Hadimül Kur’an olur. Kur’an-ı Kerim’in emrettiği bir şekilde hayatımızı tanzim etmeye ve Allah’a iyi bir kul olmak için gayret ettiğimiz zaman Amilül Kur’an olunur. İşte bu evsafları kendimizde bulundurmaya başardığımız zaman Rasülullah (sav) Efendimizin buyurduğu Ehli Kur’an oluruz. ” dedi.

Konferansın akabinde Sinop Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Kemal Bıyık ve Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk’ün okumuş oldukları ilahiler ve Sinop İl Müftülüğü 4-6 yaş öğrencilerin Mehter Takımının yapmış olduğu gösteri izleyiciler tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi. Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in şehitlerimiz için yapmış olduğu duanın akabinde, 29 Mayıs Üniversitesi öğretim Üyesi Dr. Fatih Çollak’a ve Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk’e Sinop’a özgü kotra hediye etmesinin ardından program sona erdi.

Sinop Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Sinop valisi Köksal Şakalar, İl Genel Meclis Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İlçe Müftüleri, İl Genel Meclis Üyeleri , Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber:Ahmet ERMİŞ

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor