DiniErk
Suudi Arabistan ülkesine daha fazla turist gelmesi için yeni uygulamalara başladı.

Arabistan hükümeti, Arabistan vatandaşı ya da bu ülkede gurbetçi olarak yaşayanların tanıdıkları kişilere 90 güne kadar yeni bir vize gelecek günlerde geçerli olacağını duyurdu.

Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğü ve Hac ve Umre Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'nın Absher(*)  portalı üzerinden “ev sahibi vizesi” hizmetinin başlatılması konusunda çalışmalar yürütüyorlar.

Bu vize sistemine göre, bir vatandaş veya gurbetçi, üç ila beş Umre ya da hacıya ev sahipliği yapabilecek.

Suudi Vatandaşları ise, getirmek istediği kişilere ev sahipliği yapabilirler.

Pasaport Genel Müdürlüğü ve Hac ve Umre Bakanlığı yetkilileri, ev sahibi vizesi için bir çalışmayı yakın bir zamanda başlatacak ve bu şekilde gelenlerden 500 Suudi Riyali alacağını, gelecek olan kişilerin bir yıl içerisinde 3 kez yurda giriş yapabileceklerini planladıklarını açıkladılar.

Yenii vize uygulamasında ;

Vize, ev sahiplerinin misafirlerini ülke içerisinde diledikleri yerlere seyahat özgürlüğü ile ağırlamalarına ve otellerde ya da konutlarında kalmalarına izin verilecek şekilde uygulayacak

Vize sahipleri, ülke içerisinde serbestçe seyahat edebilir ve turistik etkinliklere katılabilir.

Konukların verileri, vatandaşların medeni durum siciline ve yurtdışındaki yabancılara ait portal siciline kaydedilecektir.

Konuklarıyla ilgilenmek ve krallıktan ayrılana kadar onlara hizmet etmek, ev sahibi vatandaşların ve gurbetçilerin sorumluluğunda olacaktır.

Suudi Arabistan kapılarını 27 Eylül’den itibaren yabancı turistlere açtı ve 49 ülkenin vatandaşlarına yarar sağlayacak yeni bir vize rejimi başlatmıştı.

Yeni vize rejimine göre, bazı ülkelerden gelen ziyaretçiler sınır kapılarında ya da havalimanlarında  vize almaya hak kazanırken, diğerlerinin önceden Suudi elçiliklerinden birine başvurması gerekiyor.

Turistlerin, Krallığa birden fazla kez girebilecekleri yıl boyunca da en fazla 90 gün boyunca Krallık'ta kalmalarına izin verilecek.

(*) Absher, Suudi Arabistan vatandaşlarının ve sakinlerinin çeşitli devlet hizmetlerini kullanmalarını sağlayan bir akıllı telefon uygulamasıdır. Absher uygulamasıyla birlikte diğer birçok hizmet arasında, işler ve Hac izinleri için uygulanabilir, pasaport bilgileri güncellenebilir ve elektronik suçlar bildirilebilir.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor