DiniErk
DiniErk


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğduğu mübarek gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili, tüm yurtta ve İslam ülkelerinde idrak edildi

Edirneliler, son ilahi din İslam'ın tebliğcisi son Peygamber Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili vesilesiyle başta Selimiye Camisi, Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere kentteki birçok camiyi doldurdu.

Akşam ezanından itibaren Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar camilerde namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu. Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde Türkçe, Kürtçe ve Arapça mevlit okutuldu. Kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla program düzenlendi.

Batman'da, İl Müftülüğü, Hazreti Muhammed'in doğum günü dolayısıyla Merkez Şevket Başak Camisi'nde mevlit programı organize etti.

Yatsı namazının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Türkçe, Kürtçe ve Arapça mevlit ve kasideler okundu, ilahiler seslendirildi ve salavatlar getirildi.

Mevlit Kandili dolayısıyla Malatya'nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Camii ve Külliyesi'nde de program yapıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti yapılan ve mevlit okunan programda, ayrıca şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlar için dua edildi.

Mevlit programının ardından camilerde vatandaşlara lokum, lokma tatlısı ve gül suyu ikram edildi. Türk Kızılayı Kahramanmaraş Şubesince de Abdulhamithan Camisi önünde kandil simiti dağıtıldı.

Tüm yurtta namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif ile kandilin manevi atmosferini yaşadı. Bu arada bir çok il ve ilçede lokum, şerbet ve kandil simidi dağıtıldı.

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi'ne gelen vatandaşlar da kandili, namaz kılıp dua ederek değerlendirdi.

DÜNYADA KUTLAMALAR

Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili sebebiyle Filistin'in Nablus kentinde camiler, cadde ve sokaklar süslendi. Çarşı esnafı tarafından vatandaşlara şeker ikram edildi.
Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler, Mevlit Kandili dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Mevlit Kandili, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki çocuklar tarafından coşkuyla kutlandı. Beyrut'un merkezindeki "Suk Beyrut" alışveriş alanında yürüyüş düzenleyen çocuklar, renkli görüntüler oluşturdu

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Mevlit Kandili kutlamalarına katılmak isteyen Müslümanlar, başkentin en büyük ve en eski camilerden biri olan Büyük Enver Camii'ne akın etti.

Yemen'in başkenti Sana'da Mevlit Kandili kutlamalarına katılmak isteyen Yemenliler, Al-Thawra Stadyumu'na akın etti. Stadyuma giden yollarda Husi Ensarullah Hareketi mensubu silahlı kişiler, arama yaptı

Amerika Diyanet Merkezi’nde Mevlit Kandili dolayısıyla dualar edildi, namaz kılındı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Azamiye bölgesinde yüzlerce kşi Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili etkinliğine katıldı
Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor