DiniErk


Mekke'de bulunan Haremeyn Müzesini bir Türk gurbetçinin soymaya kalktığı ve yakalandığı bildirildi.

Hırsızın Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanacağı belirtildi.


DiniErk Haber'in Riyad makamlarından edindiği bilgiye göre, 13 Kasım günü müze içerisinde bulunan tuvalete saklanan bir Türk gurbetçi, müzede bulunan değerli eşyaları çalmak isterken suç üstü yakalandı.

Yetkili makamlar, 24 yaşındaki bir Türk vatandaşının müzeye açılan banyolarda bulunan klima deliklerinden gizlice girip, güvenlik görevlilerince yakalanmadan önce değerli taşları çalmaya çalıştığını belirterek, müzeye gizlice girdiğini bildirdi.

Türk gurbetçinin müzeye tuvaletler aracılığıyla girdiği ve müze içerisinde bulunan kalın cam engelleri de kırarak içerisinde bulunan değerli eserleri çalmak üzereyken güvenlik görevlilerinin kameradan görüp müdahale etmesi sonucunda tutuklandığını belirttiler.

Hırsızın, müzenin güvenlik görevlilerinin vardiya değişim saatine denk geldiği saatlerde müzeye girip saklandığı, ancak bazı görevlilerin müzeden ayrılırken bazı sesler duyması ve kameraları kontrol etmesi sonrasında yabancı bir şahsın dolaştığını fark etmelerinden sonra hırsızı olay yerinden kaçarken gördüler.


Müze güvenlikçilerinin hırsızı yakalamasından sonra haber verilen emniyet görevlileri hırsızı teslim alarak sorgulanmak üzere Mekke Aziziye'deki El-Aziz Karakoluna götürdüler ve buradaki sorgulaması sonrası Cumhuriyet Savcılığına yönlendirdiler.

Mekke müzesini soymaya kalkan Türk gencinin yargılanması için önceki gün Devlet Güvenlik mahkemesine sevk edildiği belirtildi.

Suudili bir avukat, hırsızlık yapmak isterken yakalan Türk gencinin, krallıktaki üç düzenlemeyi ihlal ettiğini söyledi.

Yapılan açıklamada bu ihlallerden birinin yerin kutsallığı, yabancı olması ve hırsızlık. Ceza yasasının 83. maddesinin, hırsızlığı tamamlamamış olsa bile, teşebbüsten hapis cezası verileceği, Mekke'nin kutsal bir yer olması dolayısıyla da verilecek cezanın da artırılarak iki yıla kadar hapis cezası ve 300.000 riyal para cezası olduğu belrtildi.

Müzede güvenlik önlemleri artılırken beş gün süre ile kapalı tutulan Haremeyn Müzesinde çok nadir eski eserler ve eski ve modern kutsal camilerin fotoğraflarını içerir ve el yazmaları ve nadir Kur'an-ı Kerim koleksiyonlarının sergilendiği belirtildi.


Zahir Mahallesi'nde 19 yıl önce kurulan müzede, "İki Kutsal Caminin Mimarisi" konseptiyle sergilenen eserler Kabe ve Mekke tarihine ışık tutuyor. Müzede ayrıca son peygamber Hz. Muhammed'in hicret ettiği Medine'ye ait bazı tarihi eserler de yer alıyor.

DiniErk Haber / Özel / Riyad

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor