DiniErk


Diyanet İşleri Başkanlığınca “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” Antalya’da başladı.


Alanya, Avsallar’daki bir otelin konferans salonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen sempozyumun açılışın konuşan Antalya Valisi "Peygamber efendimizin ailesinde ki sevgiyi, saygıyı, şefkati, muhabbeti, adaleti, nezafeti ve nezaketi tekrar onun sünneti seniyyesi ile topluma hakim kılmak inşallah bu sempozyum ve sempozyumun çıktısı bilimsel eserlerle yeniden toplumumuzun gündemine gelir” dedi.

Mevlid-i Nebi Peygamberimiz ve Aile Sempozyumu’nun Türkiye’nin misafir odası Antalya’da düzenlenmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Karaloğlu, “Kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı, sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım diye buyurulan peygamberimiz, liderimiz Hz. Muhammet Mustafa (S.A.V) doğum yıldönümünde, Veladeti Nebi’yi kutluyoruz. Rabbim onun şefaatinden ve yolundan bizleri alıkoymasın. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplumumuzun da ihtiyaçlarını göz önüne alarak ve toplumun gündemine taşımak için bu seneki sempozyumun temasını ‘Peygamberimiz ve Aile’ olarak seçmiştir. Peygamber efendimizin ailesinde ki sevgiyi, saygıyı, şefkati, muhabbeti, adaleti, nezafeti ve nezaketi tekrar onun sünneti seniyyesi ile topluma hakim kılmak inşallah bu sempozyum ve sempozyumun çıktısı bilimsel eserlerle yeniden toplumumuzun gündemine gelir” dedi.

İlk vahyin indiği dönemde ki gibi problemli bir dönemden geçildiğine değinen Vali Münir Karaloğlu, “Peygamberimiz ilk vahyi aldığında insanlık vicdanının çölleştiği bir dönemde, kısa bir süre içinde önce insandan başlayarak, aileyi, toplum ve bütün insanlığı dönüştürdü. Bugünde baktığımızda vahyin ilk indiği insanlığın vicdanı kadar problemli bir dönemden geçiyoruz. Peygamber efendimizin hayatını ve sünnetini yeniden anlamak yeniden hayatımıza hakim kılmalıyız. Bu güzel organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese ilin Valisi olarak teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

24 Kasım Pazar günü sona erecek sempozyumda, oturumlar halinde “Ailenin önemi ve Tarihsel Süreci”, “Kur'an Perspektifinden Aile”, “Sünnet Perspektifinden Aile”, “Üsve-i Hasene Olarak Peygamberimiz ve Aile”, “Aileyi Ayakta Tutan Değerler”, “Aile Sorunlarına Kur'an ve Sünnetten Çözümler” “Günümüz Dünyasında Aileyi Kuşatan Risk Alanları”, Aileye Yönelik Tehditler ve Çözüm Önerileri”, “Diyanet İşleri Başkanlığının Aileye Yönelik Hizmetleri” " konuları ele alınacak.

Sempozyumun açılışına Vali Münir Karaloğlu'nun yanı sıra, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Antalya İl Müftüsü Osman Artan, İl Emniyet Müdürü Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, İlçe Müftüsü İhsan İlhan, İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Serkan Akbaba, çok sayıda akademisyen ve din görevlisi ve davetli katıldı.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor