DiniErk


Ezanın minareden ve canlı olarak okunması için Diyanet İşleri Başkanlığına başvuruda bulunduğunu söyleyen avukat 3 yıldır cevap alamadığını söyledi.


OdaTv'nin haberine göre, Hukukun Egemenliği Derneği Onursal Genel Başkanı Av. Erdem Akyüz “Çok eski ve önemli bir iletişim şekli olan ezanın okunuş kuralları vardır. Ezan, minareye çıkarak ve canlı olarak okunur. Minareden okunan ezanın ve bunu seyretmenin ayrı bir güzelliği, dini anlamı ve zorunluluğu vardır. Aşağıda oturduğu yerden kasetin veya CD’nin düğmesine basarak ezan okunmaz. Ezan, minareye çıkarak okunmayacak ise, minareye, müezzine ne gerek var?” diye sordu.

“BÜTÜN YASAL YOLLARA BAŞVURARAK…”

Ezan’ın minareden ve canlı olarak okunması için Diyanet İşleri Başkanlığına başvurdukları söyleyen Hukukun Egemenliği Derneği Onursal Genel Başkanı Av. Erdem Akyüz; gelecek cevaba göre yasal yollara başvuracaklarını ve mahkeme sürecini başlatacaklarını ifade ederek şunları söyledi.

“Diyanet İşleri Başkanlığına 28.6.2016 tarihinde resmi başvurumuzu yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığına yaptığımız başvuruya, Başkanlık ve Ankara İl Müftülüğü ‘Konuyu inceleyip cevap vereceğiz’ demelerine rağmen, aradan seneler geçmesine rağmen, konuyu inceleyememiş ve cevap verememişlerdir.

Bilgi Edinme Kanunu uyarınca yaptığımız başvuruya senelerdir cevap vermemiş olmaları da yasanın ayrı bir ihlalidir. Konunun takipçisiyiz ve bütün yasal yollara başvurarak, dini kurallara uygun şekilde ezanın okunması ve bu dini görevin gerektiği şekilde yerine getirilmesi için çalışacağız.”

OdaTv

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor