DiniErk


Diyanet, hac kontenjan rakamında Arabistan'ın kurallarına boyun eğmek zorunda kaldıDiyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile 2020 yılı Hac Protokolü’nü imzaladı.

Protokolde Türkiye için belirlenen hac kontenjanı 3 bin 430 kişi arttırılarak, 83 bin 430'a yükseltildi

Diyanet İşleri Başkanı ve beraberindeki heyetle 2020 Yılı Hac Organizasyonu’na ilişkin temaslarda bulunmak üzere Mekke’ye gitti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile bir araya gelen heyet, değerlendirme ve görüşmelerin ardından 2020 yılı Hac Protokolünü imzaladı.

Türkiye’nin nüfusunun artması dolayısıyla protokolde, Türkiye için belirlenen hac kontenjanı 3 bin 430 kişi arttırılarak, 83 bin 430'a yükseltildi.

2017 yılında Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez döneminde 80 bin'e yükseltilen kontenjan 3 yıl içerisinde artan nüfusa oranla 3,430 kişi daha da artırılmış oldu.

Geçtiğimiz aylarda kontenjan konusunda basına açıklamda bulunan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan'ın kontenjanı 3500 kişi daha artıracağız sözünün arkasında Suudi Arabistan’ın yıllar önce aldığı karar yatmaktadır.

Bu kararı iyi bilen Bircan'ın verdiği rakamın da bundan daha fazla olamayacağı gün gibi aşikar iken, bugün DİB başkanının kontenjanı artırdık sözlerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu.

Hac ve umre ile ilgilenenlerin yakından bildiği gibi, Suudi Arabistan’ın yıllar önce aldığı kararla her ülkenin Müslüman nüfusunun binde biri için bir kontenjan tanıyor. 

Bunun için de BM rakamlarını esas alınıyor. Orada Türkiye’nin nüfusu 84 milyon 3 bin 430 kişi göründüğü için Türkiye’ye tanınan Hacı kontenjanı da 3430 kişi artırılmış oluyor,

Suudi rejimi, zamanında almadıkları tedbirler nedeniyle mekân darlığını gerekçe göstererek, ülkelerin nüfusuna göre bir rakam belirliyor ve daha fazla hacıyı kabul etmiyor. Şu anda her ülkeye nüfusunun binde biri oranında kontenjan veriliyor. Öte yandan, hac müracaatları her geçen yıl katlanarak artıyor. Dünyada kutsal topraklara en fazla hacı Endonezya'dan gidiyor. Onu Hindistan ve Pakistan izliyor.

Bu yıl dünya Müslümanlarından haccetmek üzere talepte bulunan insan sayısı 30 milyon civarında. Fakat ibadet mekânları ancak yılda 3 milyon insanın talebine karşılık verebiliyor. Dolayısıyla bu yıl Suudilerin "özel davetlileri" ile birlikte en fazla 3,5 milyon insanın kutsal toprakları ziyaret etme şansı bulabileceği tahmin ediliyor.

Suudi rejiminin uyguladığı kota nedeniyle bu yıl Türkiye'den yaklaşık 83 milyon hacı adayı kutsal topraklara gidecekse de "Gidemeyenler de üzülmemeli." tavsiyesinde bulunan İslam âlimleri, bazen Allah katında bazılarının hüznünün bazılarının sevincinden daha kıymetli olabileceğine dikkat çekiyor.

DiniErk Haber

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor