DiniErk


Adana Yüreğir'den İstanbul Bağcılar ilçe müftülüğüne atanan Celal Büyük geldiği günden beri dur durak bilmeden halkla kaynaşıyor, sosyal faaliyetlere büyük önem veren müftüye halk yoğun ilgi gösteriyor.


Geçtiğimiz Aralık ayında Adana Yüreğir ilçe müftülüğünden İstanbul Bağcılar ilçe müftülüğüne atanan Celal Büyük odasına bile ısınmadan yaptığı faaliyetlerle Bağcılar halkının gönlüne taht kurdu. Sosyal medya aracılığı ile de kendisine ulaşılması kolay olan müftünün daha ayağının tozunu silmeden yaptığı faaliyetler göz dolduruyor.
20 Aralık'ta Bağcılar ilçe müftülüğünde göreve başlayan Müftü Celal Büyük personeliyle tanıtıktan sonra başta vaizlerle olmak üzere tüm personelini hem makamında hem de görev yaptıkları yerlerde ayrı ayrı ziyaret ederek tanışma programları yaptı.
İlçe camilerini de gezmeye devam eden müftü Büyük bugüne kadar Demirkapı kız kuran kursu, Ebazer cami kuran kursu, Gönenli Mehmet efendi kuran kursu, Gönenli Mehmet efendi cami, Kazım Karabekir Mahallesi merkez Camii, Kirazlı Fetih Camii, Harakani Camiini  ve Akşemsettin Camiilerini ziyaret etti. Programında diğer camileri de ziyaret edecek olan müftü, her cami görevlisi ve dernek yetkilileri ayrı ayrı görüşerek öneri, sorun ve düşünceleri öğrenerek bilgi alışverişinde bulundu. İnşaat halinde bulunan camilerin sorunlarını da kaydederek bu camilerin bir an önce tamamlanması yönünde neler yapabileceklerini masaya yatırıyor.
Diğer yandan geldiği günden bu yana gençlerle buluşarak onların camiye ısındırılması yönünde programlar düzenleyen Müftü Büyük, Gençliğe değer projesi kapsamında gençlik çalışmaları yapan Halil İbrahim Bay Kuran Kursu öğretici Gülay Demir’in daveti üzerine gençlerle bir araya geldi, faaliyetler hakkında da bilgi aldı. Okul Aile dernekleriyle de istişare etmeni imkanı bulan müftü Okul- Cami projelerine katkı sağlayacak ne tür faaliyetler yapılması konusunda bilgi aldı.
İlçede Ailece Sabah Namazı Buluşmaları Başladı
Ailece Sabah Namazı Buluşmalarının ilkini geçtiğimiz hafta Güneşli Merkez Camiinde gerçekleştiren müftü Celal Büyük ilçede bulunan mahalle muhtarlarını ile, Anadolu köy dernekleriyle ayrı ayrı buluşarak Diyanet- Halk kaynaşması yönünde olumlar adımlar atarak gönüllerdeki yerlini almaya başladı.

Müftü Celal Büyük Kimdir


1974 yılında Erzurum- Oltu İlçesinde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Zonguldak’ta Lise tahsilini ise Oltu İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1992 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-hatip olarak çalışmaya başladı. Bu esnada Ankara Hac-ı Bayram Camii İmamı Abdülkadir Şehitoğlu hoca efendiden talim ve makam dersleri aldı. Sırasıyla Ankara- Haymana, Ankara- Altındağ ve Bursa Osmangazi İlçelerinde İmam-Hatiplik yaptı. 2002 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat fakültesini bitirdi. 2005 yılında İstanbul Haseki Eğitim merkezini başarıyla tamamlayarak Denizli- Honaz ilçesine vaiz olarak atandı. Ayrıca bu dönemde Marmara Üniversitesinde Din Eğitimi alanında Yüksek lisansını tamamladı.
2006 Eylül ayında ise Horasan İlçe müftülüğüne atandı. 30.10.2009 tarihinde ise Tortum ilçe Müftüsü olarak tayin oldu. Ardından 18.12.2013 tarihinde Erzurum İl Müftü Yardımcılığına atanan hocamız 12.02.2015 tarihinden itibaren yaklaşık 2 yıl Erzurum İl Müftülüğüne vekâlet etti. 28.12.2016 tarihinde Yüreğir İlçe Müftülüğüne atanan hocamız 11.12.2019 tarihinde İstanbul Bağcılar Müftülüğüne atanmıştır.
20.12.2019 tarihinde Bağcılar İlçe Müftülüğü görevine başlayan Büyül halen bu görevi yürütmektedir.
Müftü Celal Büyük çalıştığı dönemlerde farklı gazetelerde köşe yazarlığının yanında ulusal yayın yapan Kardelen Tv’de yaklaşık 4 yıl program yapımcılığı ve sunuculuğu yapmıştır. Halen Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Din Eğitimi alanında Doktora çalışmasına devam etmekte olup  evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor