DiniErk


İstanbul'da yaşayan Abdullah Işıklar, camilerde sandalyelere özel yer ayrılmasını yasaklayan ve vatandaşın camiye tabure ile gelmesini ve saflar arasında namaz kılmalarını isteyen Diyaneti yargıya gitmekle tehdit etti.


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerdeki taburelerin kaldırması üzerine Beşiktaş'ta yaşayan 87 yaşındaki Abdullah Işıklar Diyanet'e noterden ihtarname yollayıp camilere tabure konulmasını istedi. Yaşlılar için camilerde katlanabilir tabure bulunması gerektiğini söyleyen Işıklar ihtarnamede "bütün camilere katlanır sandalye ya da taburelerin alınmasının sağlanması suretiyle mağduriyetlerimizin giderilmesi, aksi halde genelgedeki idari tasarrufun iptali zımnında ulusal/uluslararası yargı yoluna başvuracağımızın bilinmesi ihtar olunur." dedi.

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre, 87 yaşındaki Abdullah Işıklar Diyanet İşleri Başkanlığı'na noterden ihtarname yolladı ve taburelerin geri konulmasını talep etti. Yaşından dolayı tabure veya sandalye üzerinde namaz kılma mecburiyetinde olduğunu belirten Işıklar ihtarnamede "Takdir edilmelidir ki benim durumumda olan insanların evlerinden aldıkları tabure ya da sandalyeleri taşıyarak camiye gelmeleri de fevkalade güçtür. Ben ve benim gibiler kendimizi güçlükle taşıyarak camiye gidebilirken yanımızda sandalye ve tabure taşımamızın istenmesi, bizlerin evlerimizde tek başına namaz kılmaya icbar edilmemiz fevkalade yadırgatıcıdır.

Yaşlılar için camilerde katlanabilir tabure bulunması gerektiğini söyleyen Işıklar ihtarnamede şunları yazdı: "Benim durumumda olan insanların cemaatle namaz kılma imkanlarının ellerinden alınmaması amacıyla yeteri kadar ödeneğin il müftülüklerine gönderilerek Mekke ve Medine'de olduğu gibi bütün camilere katlanır sandalye ya da taburelerin alınmasının sağlanması suretiyle mağduriyetlerimizin giderilmesi, aksi halde genelgedeki idari tasarrufun iptali zımnında ulusal/uluslararası yargı yoluna başvuracağımızın bilinmesi ihtar olunur."

Kaynak : Hürriyet

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski


Sponsor