DiniErkDiniErk


Hacca gitmek için kesin kayıt hakkı kazanıp gitmeyen ya da gitmek istemeyen 18300 kişinin yerine yedeklerin kayıt olması için son iki gün olmasına rağmen bu sayıda dolmadı.
Yetkililer hac kayıtlarını sorgulamadıkları için bir çok vatandaşın bundan habersiz olduğunu belirtiyor."Yedeklerden Farkında Olmayanlar Var"
Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remza Bircan yaptığı açıklamada "Hac ibadetine hak kazanan adaylar arasında hac ibadetinden vazgeçen vatandaşlarımız oldu" diyerek "Bunların yerine  o ilde kura sırası gözetilerek yedeklerden kayıt olmak isteyenleri 7 Şubat'a kadar alacağız. Vatandaşlarımızdan kayıtlarını e-Devlet sistemi üzerinden bakmaları, kendilerine kuranın gelip gelmediğini takip etmelerini istirham ediyoruz" dedi.

Diyanet, "Vekil tut onu gönder"
Hac ibadetini yerine getiremeyecek olanların vekil tayin ederek ibadetlerini yapmaları tavsiyesinde bulunan Bircan, "Vekaletle hac, tavsiye ettiğimiz bir uygulamadır. Vatandaşımızın adı kurada çıkmış, ama bu ibadeti yapacak durumda değilse, sağlığı buna elvermiyorsa istemiş oldukları 65 yaşı altında bir kişiye, kendi adına hac yapmak şartıyla bir vekalet verebilir. İsmi kurada çıkan kardeşimizin kendi adına başkasına bir vekaleti noter aracılığı ile yapsın istiyoruz ki, hak kaybının önüne geçilsin. Vekil olan kişinin hak kaybı olmuyor. Daha önceden hacca gitmesi ve gidecek olması bir engel teşkil etmiyor" ifadelerini kullandı.

Son Gün 7 Şubat
Hacca kayıt yaptırmayan 18 bin kişi yerine seçilecek olanlar 2020 hac yedek kayıt işlemleri 30 Ocak - 07 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirecek

Hac durumunuzu sorgulamak için tıklayınız

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor