DiniErkDiniErk


Otellerde Yerleşim Sorunu


İster Diyanet İşleri Başkanlığınca gidilsin isterse özel turizm firmaları vasıtasıyla gidilsin tek başına umre ya da hacca giden bir hacı eğer tek oda talebinde bulunmadıysa birden fazla yataklı odalarda umre mevsiminde 2 – 3 – 4 kişilik odalarda hac mevsiminde 6 – 7 kişilik odalarda birbirini tanımayan kişilerle kalmak zorundadır.
Kişinin tercih hakkı olmadığı oda dağılımlarında verdiğiniz paraya göre yatak sayısının belirlendiği odalarda şansınıza kimin çıkacağı da belli olmamaktadır. Farklı kültür, farklı dil, farklı anlayış ve farklı yaş grubuna sahip insanlarla aynı odayı paylaşmak zorunda kalınmaktadır.  Ve asıl macera otellere geldiğinizde odaya girdiğiniz andan itibaren başlamaktadır.
Maceranın ilk başlangıç noktası anahtarla başlamakta, hangi yatakta yatılmasıyla devam etmekte dolapların, banyonun, tuvaletin, klimanın, eşyaların kullanımı ile sürüp gitmektedir.
Bu yazıyı yazarken amacımın kimseyi rencide etmek olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Ancak üzerinde titizlikle durulması gereken çok önemli bir noktanın açılımını yapmak zorundayız. Ve bu yazıdan sonra hac organizasyonu yapan kurum ya da kişilerin oda arkadaşlığını da önemsemesi gerektiğine de inanıyoruz.
Öncelikle otele gelip de resepsiyona ilk giden odanın anahtarını kapmış oluyor. Ve bu anahtar aynı odada kalan diğer kişilere ne zaman ulaşır, bu anahtar nasıl kullanılır tartışmalara kadar gidiyor. Otelciler işin kolayını bulmuş. Anahtarı çıkarken bize bırakın diğer arkadaşınız bizden alsın diyor ama uygulama ne yazı ki bu şekilde olmuyor. İşte uygulamada yaşanılanlar
Anahtarı alan ya odasında uyuya kalıyor size kapıyı açamıyor siz de kapıda mağdurları oynuyorsunuz,
Anahtarı alan kişi anahtarı beraberinde götürerek mescide yada gezmeye dışarıya çıkmış,
Anahtarı alan kişi aşağıya inerken size yukarıya çıkıyorsunuz birbirinizi görmediğinizden odaya gelen kapıyı yumruklamakla sinir harbine giriyor
Anahtarı alan ben şimdi geleceğim bekle diyor gidiş o gidiş siz de o gelecek diye odada esir oluyorsunuz
Gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Anahtarların her hacıya ayrı ayrı verilmesi gerektiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Buna dikkat edilmeli ve uygulanmalıdır. Kimse mağdur edilmesin. Otelden ayrılırken her hacı anahtarı iade etsin. Kaybeden bedelini öder. 
Yatak seçme kavgası pek olmasa da klima önüne denk gelen yataklar pek revaçta olmamaktadır. Bu yüzden sona gelen kişi nasibine razı olmaktadır.
Şimdi her şey bir yana odalarda kalacak kişileri belirleyen, bu işin planlamasını yapanlara sormak istiyorum. Gelişi güzel olarak, ölçüleriniz nedir bilinmez ama otellerdeki odalara yerleştirdiğiniz insanların durumlarına dikkat ediyor musunuz? Kıstaslarınız nedir. Ne düşünüyorsunuz. Bu yaşanılanlardan dolayı bunu vebalini aldığınızı düşünüyor musunuz?
Paraları yetmediği için ucuz olsun diyerek en ucuz kategorideki organizasyona katılan karı kocaların farklı katlarda, birbirinden çok uzak odalarda kalmasını, uçaklarda farklı yerlerde oturmaları neyle anlatılır.
Lütfen bu tür yerleşimleri yapanlar bunlara özen gösteriniz. Eşlerin yerleşimine, yaşlı, genç, hastaların durumuna, kültür farklılıklarına, eğitim durumlarına dikkat etmelisiniz
Yoksa kutsal topraklarda edilen beddualar yakanıza yapışır.

Yazının tamamı için tıklayınız

http://www.erolkara.net/2011/08/umre-oda-arkadas-sorunu.html

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor