DiniErkDiniErk


İstanbul’un fethinin sembolleri arasında yer alan Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılması için bütün Fatih ilçesi tarihi ibadethanenin açılması için adeta seferber oldu.

CHP, tek partili dikta döneminde Ayasofya’dan sonra Kariye Camii’nde de, 29 Ağustos 1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla namazı yasakladı.
Günümüzde müze olarak kullanılan Kariye Camii hakkında Danıştay 10. Dairesi’nin, kuruluş vakfiyesine vurgu yaparak Kasım 2019’da verdiği “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönündeki kararına rağmen Kariye’nin müze statüsünün devam ettirilmesi, tüm Müslümanlar başta olmak üzere özellikle Fatih ilçesi sakinlerini rahatsız ediyor.
İstanbul’un fethinin sembollerinden olan Kariye Camii’nin müze statüsünden çıkarılarak asli fonksiyonuna dönüştürülmesi için siyasi ve sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Kariye Camii’nin prangasının kırılması için STK'lar tarafından ilçenin hemen her noktasını saran mektup kampanyası başlatıldı. Mektup kampanyasıyla ilçe esnafı ve vatandaşlara tek tek dağıtılan mektuplarla Kariye Camii’nin açılması için CİMER’e dilekçe yazılması istendi.

Detaylar YeniAkit'te

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor