DiniErkDiniErk
İsrail, işgal altındaki Hebron şehrinde bulunan (El-Halil) Ibrahimi Camii'ni “yenilemek” bahanesiyle, Müslümanların elindeki yetkileri ele geçirerek turistler ve ibadet etmek için gelecek olan başta engelli olmak üzere tüm Yahudiler için asansör yapmak için proje geliştirdi. Yenileme çalışmalarının bahane olduğu asıl niyetin cami çevresinin ile geçirilmesi olduğu belirtildi.

Filistin'in güçlü örgütlerinden Hamas, Yahudiler tarafından El-Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camisi'ne  yapılacak olan asansöre ve projeye tepki gösterdi.

Hamas, Mescid-i Aksa'dan sonraki en kutsal dördüncü cami olan Harem-i İbrahim camiye yapılacak olan "büyük asansör" projesini, Batı Şeria'daki mukaddesatı tehdit edeceğini söyledi.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu yaptığı yazılı açıklamada, "Harem-i İbrahim Camisi'ne asansör inşa edilmesi projesi, El-Halil'in mevcut durumunu tehdit ediyor ve Batı Şeria'daki kutsal mekanların silüetini değiştirmeyi hedefliyor." ifadesini kullandı.

Caminin altında yer alan Hazreti İbrahim ve eşi Hazreti Sare'nin kabirlerinin yanı sıra Hazreti İshak, Hazreti Yakup, Hazreti Yusuf ve eşlerinin mezarlarının bulunduğuna inanılan mağara, yahudiler tarafından "Ata Babalar (Machpelah)" olarak isimlendiriliyor. Harem-i İbrahim, bu nedenle sık sık fanatik Yahudilerin baskınlarına uğruyor.

Yenileme çalışmala izinlerinin aşırı sağcı Savunma Bakanı Naftali Bennett tarafından verildiği açıklandı. Bakan, bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörü (COGAT) General Kamil Abu Rukon'a, yenilemeden ziyade yasadışı Yahudi yerleşim projesini geliştirmek için sahaya yakın arazinin kamulaştırılması da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri almasını istedi.

Filistin'deki El-Halil (Hebron) Şehri, Halil Ibrahimi Cami ile mukaddes topraklardan sayılmaktadır. Yahudiler tarafından Patriklerin Mağarası olarak bilinir. Müslümanlar ve Yahudiler asında çekişmelere sahip olan şehir ve 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldı.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor