DiniErk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şımarık Yunanlılar sert cevap verdi. "Ayasofya'ya kimse karışamaz." diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Yunanistan çıkmış kurusıkı atıyor. Türkiye'ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun. Haddini bil. Eğer sen haddini bilmezsen Türkiye bildirir. Kıbrıs'ta 2 camiye molotof atıyorlar, bayrak dikiyorlar. Bu tarz olaylar yapılır mı? Şimdi de yeni bir şey başladı. "Sakın ha Ayasofya'yı camiye çevirmeyin" Hayırdır ya siz Türkiye'yi mi idare ediyorsunuz? Bunun için de sizden izin almaya asla tevessül etmez." dedi.

Sözlerinei "Danıştay'ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır." şeklinde devam eden Erdoğan'ın Ayasofya'nın ibadetine açılabilmesi için kararlı olduğu gözlerden kaçmadı. 

Bir gazetesinin iddiasına göre, de Ayasofya cami için hazlı siparişini verildiği ve bunun için çalışmalara başlandığı iddia edildi. Danıştay'ın 2 Temmuz'da vereceği kararın ardından açılışın 15 Temmuz'a yetiştirilme iddiası da gelen haberler arasında idi.

MÜZE KARARI ŞAİBELİ İMİŞ.

Ayasofya'nın statüsü yeniden tartışma konusu olurken, Danıştay, camiyi müzeye dönüştüren 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu ile ilgili kararını 2 Temmuz'da verecek. 1934 tarihli karar, baştan sona şaibelerle dolu. Ayasofya ile ilgili hazırlanan kararnamenin sayısı 1589. Ancak 2 gün önce yani 22 Kasım'da hazırlanan kararnamenin sayısı ise 1606. Hukukçular sayının teknik olarak 1606'nın üstünde olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Tarihçi- Yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Ayasofya'yı müzeye çeviren kararname ile ilgili tartışmaların son bulması için imzanın mutlaka incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor