DiniErk

Ayasofya'nın ibadeti açılması için beklenen mahkeme kararı yarın, 2 Temmuz'da verilmesi bekleniyor. Tüm iman edenlerin yüreğindeki derin heyecanda son safhaya ulaştı. Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için gözler, Danıştay'dan yarın çıkacak karara çevrildi.

Ayasofya'da namaz kılmanın heyecanını ve özlemini 1934 yılından beri yüreklerinde hisseden milyonlarca  Müslüman Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması kararının yarın açıklanmasını dualarla, heyecanla ve şevkle bekliyor.

Danıştay 10'uncu Dairesi'nin Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılıp açılmayacağına ilişkin vereceği kararını, yarın ya da onu takip eden diğer günlerde açıklaması bekleniyor.

"İstanbul'un fethinin sembolü" olan Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için yıllardır hukuk mücadelesi veren Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, son olarak 2016 yılında Danıştay'a yeni bir dava açmıştı. Danıştay Savcısı görüşünde, Ayasofya'nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisinde olduğunu ve hukuka aykırılık bulunmadığını ifade etmişti. Ancak savcı görüşünün, karar üzerinde bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Danıştay'ın, Ayasofya'yı müzeye dönüştüren 1934 yılına ait Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi durumunda, karar 30 gün içerisinde uygulanacak. Danıştay'dan çıkacak bu karar, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini de destekleyecek.

B PLANI YAPILDI

Bununla beraber, Danıştay'dan beklenen kararın çıkmaması durumunda AK Parti'nin B planı da hazır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından, bu konuyla ilgili yoğun bir şekilde çalışan AK Parti'nin hukukçu milletvekilleri çalışmalarını tamamladı. Erdoğan'a sunulan çalışmaya göre, Danıştay'dan Ayasofya'nın müze olarak kullanılmaya devam etmesi yönünde bir karar çıkması durumunda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hazırlanacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN "KİMSE KARIŞAMAZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce konu ile ilgili söylemlerinde "Danıştay'ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır." şeklinde konuşmuş ve "halka gideriz" sözleriyle de Ayasofya'nın ibadeti açılması için kararlı olduğu gözlemlenmişti.

Bir söylentiye göre de, 15 Temmuz gibi bir tarihe yetişmesi için cami için halı siparişinin verilmiş olabileceği de sosyal medyada yayılmıştı.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor