DiniErk

YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu yıl sınava giren adayların en çok tercih ettiği ilk iki bölüm tıp ve ilahiyat oldu.

YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu yıl sınava giren adayların en çok tercih ettiği ilk iki bölüm tıp ve ilahiyat oldu. 15 bin 212 kontenjan açılan ilahiyat fakültelerinin kontenjanı tamamen doldu. Uzmanlar, ilahiyatın yüzde 100 dolmasının nedenini, adayların bu alanda “gelecek görmesi” olarak açıkladı.

Bu yıl lisans düzeyinde tercih yapacaklar, binlerce üniversite programı arasında sırasıyla en çok hemşirelik, tıp, bilgisayar mühendisliği bölümlerini inceledi. Bu alanları hukuk, diş hekimliği, psikoloji, ilköğretim matematik öğretmenliği, beslenme ve diyetetik, ilahiyat, eczacılık izledi.

Uzmanlara göre, ilahiyata yoğun ilginin nedeni imam hatipli öğrenci sayısının fazlalığı, ilahiyat mezunlarının formasyonla öğretmen olabilmesi ve bu alandaki atamaların yüksek oluşu. Adayların bu bölümde ‘gelecek görmesi’ kontenjaları doldurdu.

Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre, Bu yıl 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165’ine yerleştirme yapıldı. Her 100 adaydan 80’i üniversiteli oldu. Kontenjan sayısı fazla olup yine de en yüksek yerleştirme sağlanan lisans bölümlerinin başında tıp geliyor. 16 bin 804 olan kontenjanda sadece 45 boş kaldı. Diğer tüm kontenjanlar doldu. 15 bin 212 kontenjana sahip ilahiyat programlarında da hiç boş yer kalmadı. Programlar yüzde 100 doluluğa erişti. 14 bin 284 boş kontenjanı bulunan hemşirelik programlarında ise sadece bir kontenjan boş kaldı.

Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre: 16 bin 804 kontenjan açılan tıp fakültelerinde 45 kişilik boş yer kalırken, ilahiyatın 15 bin 212 kişilik kontenjanının tamamı doldu.
Yükseköğretim Kurulumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu yıl 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165'ine yerleştirme yapıldı. Her 100 adaydan 80'i üniversiteli oldu.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor