DiniErk


Kabe-i Muazama'nın içinin gül suyu ile yıkandığı Gusül Merasiminin, Korona salgını nedeniyle alınacak tedbirlerle 3 Eylül Perşembe günü Sabah Namazından sonra yapılacağı bildirildi.
3 Eylül perşembe günü sabah namazı sonrası Mekke'de Kabe'yi yıkamak için düzenlenecek törenle gül suyu ile karıştırılmış Zemzem suyuna batırılmış bezlerle Kabe'nin iç duvarları yıkanacak.Temizliğin ardından zemin ve duvarlar beyaz bez ve kağıt mendillerle kurutulacak. Duvarlar daha sonra büyük miktarlarda od ve gül parfümü kullanılarak parfümlenecek. Duvarların kuru beyaz bezlerle kurulanmasından sonra içeriye gül esansı serpilerek misk tütsüleri yakılacak.
Edinilen bilgiye göre, Bu yılki Kabe yıkama töreni, corona virüsün yayılmasını önlemek için sıkı önlemler alınarak gerçekleştirilecek.
Bu yıl ki törene kimlerin katılacağı yönünde bir açıklama yapılamazken daha önceki yıllarda törene, Arabistan kraliyet ailesi ile hükümetin ileri gelenleri, Kabe-i Muazzama'nın görevlileri, İslam ülkelerinin büyükelçileri ve diğer önemli şahsiyetler katılıyordu..
Kabe'de Yıkama Töreni
Muharrem ayının 15.günü ile Şaban ayının ilk haftasında olmak üzere yılda iki kez Kabe guslettirilmektedir. Kabe yıkama töreni, Hz.Muhammed (salii aleyhi ve sellem) dönemine kadar uzanan bir gelenek olarak her yıl tekrarlanmaktadır. Peygamber Efendimiz'in Mekke'nin fethinde sahabeyle Kabe'ye girerek yaptığı nakledilen bu uygulama, o dönemden bu yana devam ettiriliyor.
Kabe yıkanmadan önce 2 rekat Tahiyyetü'l-mescid ( mescid namazı) kılınır. Ardından 20-30 dakikalık süre içerisinde Kabe içi ve dışı yıkanır.
Yıkamadan sonra, yetkililer Kabe çevresinde Tavaf yaparlar. Tavafın ruknunu tamamlamak için İbrahim aleyhisselam makamının arkasında 2 Rekat namaz kılınıp dua edilir. Peygamber Efendimiz (asm) 'in sünneti yerine getirilirken de törene katılanlara bir kapta Zemzem suyu ikram edilir. Tören tamamlanmış olur.

Haber Özel / DiniErk / Mekke

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor