DiniErk

Siirt'te bulunan ve uzun süredi kullanılmayan 130 yıllık Şeyh Maruf Camini Yaktılar
Siirt'te ibadete kapalı olan ve restorasyonu planlanan tarihi camide çıkan yangın söndürüldü. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangın, ibadete kapalı olan ve restorasyonu planlanan camide hasara yol açtı.
Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından koruma altına alınan 133 yıllık tarihi cami, restorasyon çalışması sonrası ibadete açılmış, daha sonra ise sebebi bilinmeyen bir nedenden ötürü kapısına kilit vurularak ibadete kapatılmıştı.
Tarihi caminin ibadete açılmasını, çocuklarının ise Kur'an ile buluşmasını beklerken tinerci ve sarhoşların mekânı haline gelen cami, saat 4.30 sıralarında kundaklandı.
Caminin tinerci ve sarhoşların mekânı haline geldiğini ve bunu engellemek için de ellerinden bir şey gelmediğini ifade eden Siirt Karakol Mahallesi sakinleri, Cami uzun zamandır kaderine terk edilmiş. Buna devlet veya müftülüğün müdahale etmesi gerekirdi. 200-300 yıllık tarihi bir cami. Normalde Allah'ın evinin kapatılması büyük bir günahtır. Yetişkinlerin ve çocukların burada ibadet etmesi, Allah'ı tanımaları gerekirken, caminin kapısına kilit vuruldu. Devlet yetkilerinin hiçbiri bunu görmüyor mu? Kaç akşam burada tinerciler ve sarhoşların olduğunu gördüm. Polis onları götürüyor ertesi gün yine aynı manzara ile karşılaşıyoruz" dediler

RESTORASYON SONRASI KOLONLAR ÇATLAMIŞTI
Bitlis Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında restore edilen Karakol Mahallesi 1006 nolu sokakta bulunan tarihi Şeyh Maruf Camisi'nin duvar ve kolonlarında son bir kaç yıldan beri derin çatlaklar oluşmaya başlamıştı. Caminin yıkılma tehlikesi bulunduğunu ve kışın tavandan gelen yağmur suları nedeniyle ibadetlerini yerine getirmekte sıkıntı çektiklerini dile getiren mahalle halkı yetkilileri defalarca uyarmıştı
Şikayetler üzerine yıkılma tehlikesi gösteren Şeyh Maruf camisi için geçen yıl Vali Ali Fuat Atik ile il müftüsü Ahmet Altıok camiden incelemelerde bulunmuştu.
İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Altıok, camide çok büyük çatlaklar bulunduğunu ve bundan dolayı tehlike bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden rapor isteneceği ve bu rapor doğrultusunda hareket edileceğini söylemişti.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor