DiniErk
 

Umre için Suudi Arabistan'a yabancı ülkelerden 10 bin kişinin geldiği bildirildi.

Umre'nin yeniden başlamasının üçüncü etabının ilk gününde Umre yapmak ve Peygamber camisini ziyaret etmek için yedi aylık bir aradan sonra yaklaşık 10.000 yabancı ülkelerden hacı Suudi Arabistan'a geliyor.

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Amr Al-Maddah'a göre, yurt dışından gelen 10.000 hacı  ülkeye girdikten sonra Mikat bölgesine sokulmadan 3 gün kalacakları otellerde karantinaya alınacak. Üç günü tecritte kalmak şartıyla her bir umreci en fazla 10 gün ibadetlerini yapabilecek.Ve umrecilerin yaş sınırı 50'den fazla olmayacak. Ve her hacının özellikle tam sağlık sigortasına sahip olması ve Arabistan'da sürekli bir doktorun gözetiminde ibadet yapmaları sağlanacak.

Protokole göre, her biri 20'şerli gruptan 500 umreci ibadet etmek amacıyla Mescidi haram'a sokulacak. Kabe'ye dokunmadan ve namazlarını Mescidi Harem'ın iç kısımlarında yapmak şartıyla günde 500 kişi alınacak. 

Suudi Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli değerlendirmeye tabi tutulacak olan ülkelerin verilerine göre, sayılarda gözle görülür bir artış görülen ülkelerden gelecek olanlar için verilecek vizeler, daha ileri bir değerlendirmeye kadar beklemeye alınacağı belirtildi.

Üçüncü etabın başlamasıyla birlikte herhangi bir aşamada hacıları endişelendirecek veya tehlikeye atacak bir durum olursa, bakanlığın durumu değerlendirip önceki aşamalara dönüp kapasiteyi düşürüleceği de belirtildi

Umre için hacı gönderecek olan ülkeler ilk etapta Suudi hava Yollarına ait uçakları kullanmak zorunda kalacaklar. Suudi Hava Yollarının gidemediği ülkelerden ancak sertifika alacak olan firmalar yolcu taşıyabilecek.

Haber : erolkaranet

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor