DiniErk
 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, İstanbul Boğazı'nın sembollerinden tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangının herkesi derinden üzdüğünü belirterek, "Camimizi inşallah en kısa sürede yüzlerce yıllık tarihi dokusuna ve aslına uygun şekilde yeniden ayağa kaldırarak gelecek nesillere miras bırakacağız." ifadelerini kullandı.

Yangın sırasında dışarıda olan Vaniköy Cami imamı Mustafa Coşkun, çocuklarının camide olduğunu sanarak baygınlık geçirdi. Coşkun'un yardımına yakınları koştu. Cami imamı Mustafa Coşkun olay yerine gelen ambulansta tedavi altına alınmıştı.

Çok sayıda itfaiye ekibinin uzun uğraşlar sonrası söndürdüğü cami, kullanılamaz hale geldi. Caminin son durumunda ise bir tek minaresinin ayakta kaldığı görüldü.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı yanan camide inceleme yaptı. Sebebi henüz belirlenemeyen bir şekilde tarihi camii alevlere teslim olmuş, neredeyse kullanılamaz hale gelmişti.

Dün alev alev yanan Çengelköy'deki tarihi Vaniköy Camii'nin yanışı ile ilgili son açıklamalar geldi. 'Yakarak, yakıcı ve patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme', 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçları kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı, yanan camide inceleme yaptı. Soruşturmada camii imamı Mustafa Coşkun ve eşi Havva Coşkun'un da arasında bulunduğu 5 ismin ifadesine başvuruldu. İmam Mustafa Çoşkun, yangından sonra lojmanda bulunan ziynet eşyalarını bulamadığını belirtirken yangının çıkış sebebinin de yerden ısıtma olabileceğini ifade etti. Güvenlik kameralarının hard diski de Siber Suçlar tarafından incelemeye alındı. Başsavcılık, hırsızlık şüphesi dahil tüm ihtimalleri soruşturuyor.

Yapılan incelemelerde olay yerinde tiner bulunurken, camiinin bayanlar bölümünde ise şemsiye tipi tüplü sobalar olduğu ortaya çıktı. Camii imamı ifadesinde, sobaların boş olduğunu öne sürerken, 11 Kasım'da camii çevresini boyamak için tiner kullandığını söyledi. Coşkun, yangının alttan ısıtma sisteminden çıkmış olabileceğini savcılıkla paylaştı.

Camii imamı Mustafa Coşkun ifadesinde, olay günü Şile'de bulunduğunu, eşinin kendisini saat 11.00 sularında arayarak, 'Evde değişik bir koku var' dediğini aktardı. Coşkun, ifadesinin devamında şunları söyledi: "Camii'nin yedek anahtarı, izinli olduğumda cemaat mağdur olmasın diye karşımızda bulunan yalının güvenliğinde bulunmaktadır. Eşimle konuştuktan sonra yalının güvenlik görevlisi Zeki M.'yi aradım. Yalının teknisyeni Vahdettin beyin kontrol etmesini istedim.

Daha sonra Zeki'yi aradım, sıkıntı olup olmadığını sordum. O da sıkıntı yok dedi. Tedbir amaçlı camiinin ve bayanlar bölümünün elektrik sigortalarını indirdiklerini söylediler. Saat 13.10 sıralarında eşim aradı ve kadınlar bölümünün yandığı söyledi. Ben de apar topar camiye gittim. Gittiğimde yangından dolayı camii kullanılamaz hale gelmişti. Camiinin tamamı kadınlar bölümü de dahil olmak üzere alttan ısıtmalıdır. Evimizde ısıtma sistemi yoktur. Doğalgaz için başvuruldu ancak bağlanmadı. Evde halihazırda montla oturmaktayız. Bizden önce lojmanda kalanlar sobayla ısınıyormuş.

Camii imamın eşi Havva Coşkun da verdiği ifadesinde şunları anlattı: "Olay günü 11.00 sıralarında eve geldim. Evde farklı bir koku hissettim. Hemen eşime haber verdim. Camii'nin yedek anahtarı karşıdaki yalının güvenlik noktasındaydı. Vahdettin beyle camiye girdik. İçeride kimse yoktu. Vahdettin bey elektrik sigortalarını tedbir amaçlı indirdi. Ben de camları açtım. Daha sonra çıktık. Saat 13.10 sıralarında tekrar değişik bir koku duyunca dışarı çıkıp bakmak istedim. Evimin kapısının altından duman geldiğini gördüm."

Caminin Şeyh Vani Mehmed Efendi Bin Bestam Vakfı'na ait olduğunu söyleyen Uğur Vanioğlu, bilgi sahibi sıfatı ile alınan ifadesinde, "Bu vakıf dedemizden kalmadır. Bende 10 Kasım 2020 tarihi itibari ile bu vakfın mütevellisiyim. Caminin içerisinde bulunan eşyaların envanteri Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü ve Üsküdar Müftülüğü'nde bulunmaktadır. Olay yerinde 7 adet çeşitli ebatlarda Arapça harflerle dini motifli çerçeve, 4 adet parçalanmış halı, bir adet süs eşyasını teslim aldım. Envanterde bulunan diğer eşyalar kullanılmaz haldeydi. Caminin yanmasında şüpheli bir durumun tespiti halinde davacı ve şikayetçiyim" dedi.

Geçen sene bir restorasyon projesi için hazırlanan ve 2 milyon renkli noktayla caminin her ayrıntısının dijital kaydı olduğunu belirten Harita Mühendisi Fahrettin Doğan Tekin, “Elimizde nokta böyle verilerin olması üzüntümüzü az da olsa hafifletiyor. Bu verileri kullanarak yapının birebir tüm ölçülerini çıkarıp yeniden hayat bulmasını sağlayabiliriz diye konuştu.

YANGIN RAPORU AÇIKLANDI
İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekiplerin yaptığı incelemeler sonucunda hazırlanan raporda şunlar belirtildi
"Yangının seyri ve söndürülmesini müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde, cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahallinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapılan araştırmada, camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır."

TARİHİ VANİKÖY CAMİ

Üsküdar Kandilli’de Vaniköy Caddesi’nde bulunan Vaniköy Cami, 1670 yılında Vani Mehmet Efendi tarafından Padişah IV. Mehmed'in verdiği arazi üzerine inşa edilmiştir. Sultan I. Mahmut zamanında ise camiye hünkar mahfili ilave edilmiştir.İstanbul Boğazı'ın hemen kıyısında yer alan Vaniköy Camii, Tek minareli ve tek şerefeli olan caminin girişi batıdandır. Dikdörtgen planlı, duvarları kargir, kırma yapılı bir yapıdır. Ahşap karkas camiidir. Tek şerefeli minaresi kagir zemine oturtulmuş ve betonermedir. Deniz tarafından bir duvar çeşmesi bulunan caminin koru tarafı yüksek sütunlarla sundurma şeklinde inşa edilmiştir

Bu güzellik artık Yok...


Kaynaklar : İnternet medyası

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski

SponsorSponsor